Ελληνοφρένεια
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ελληνοφρένεια


 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Ενημέρωση από το https://ellhnofrenia.all-up.com Τις τελευταίες ημέρες είχαμε πολλά δυσάρεστα με τις εξελίξεις των filehosts. Αρχικά με το κλείσιμο ενός εκ των μεγαλύτερων file hosting sites του Megaupload, και στην συνέχεια με τις αποφάσεις των Filesonic που πλέον απενεργοποίησε το file sharing και του Fileserve, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να κατεβάσεις τίποτε άλλο πέρα από τα δικά σου αρχεία. Για τον λόγο αυτό ζητούμε την κατανόηση και την στήριξή σας. Παρακαλούμε να κατεβάζετε αρχεία από τα άλλα file hosting sites που υπάρχουν σε κάθε ταινία ή cd, μέχρι να μπορέσουμε και εμείς σύντομα να βρούμε κάποια λυση στο πρόβλημα που δημιουργήθηκε. Με εκτίμηση https://ellhnofrenia.all-up.com

 

 «Αφερέγγυος και ανέντιμος» ο λόγος του Αλέξη Τσίπρα για τον Πέτρο Κωστόπουλο!

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ypoptos
Members
Members
ypoptos



«Αφερέγγυος και ανέντιμος» ο λόγος του Αλέξη Τσίπρα για τον Πέτρο Κωστόπουλο! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: «Αφερέγγυος και ανέντιμος» ο λόγος του Αλέξη Τσίπρα για τον Πέτρο Κωστόπουλο!   «Αφερέγγυος και ανέντιμος» ο λόγος του Αλέξη Τσίπρα για τον Πέτρο Κωστόπουλο! Icon_minitimeΚυρ 17 Ιουν 2012, 07:22

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Μετά τους Financial Times και ο Πέτρος Κωστόπουλος

προσπαθεί να βγάλει πρωθυπουργό τον Τσίπρα βρίζοντάς τον. Διαβάστε το άρθρο του από το pkool.gr με τίτλο «Γιτί δεν με ψήνει ο ΣΥΡΙΖΑ»

Ήγγικεν η ώρα του Κυρίου. Παραφράζοντας τους Άγγλους, η Ελλάδα ζει εδώ και μέρες στον πυρετό του «God save Greece». Αυτή την ώρα που μιλάμε δεν ξέρω ακόμα τι θα ψηφίσω ή αν θα ψηφίσω. Την προηγούμενη φορά δεν πήγα ούτε στην κάλπη. Όπως και να ‘χει, έχω χαλαστεί πολύ με τη μαλακία των τελευταίων ημερών όπου η παπαριά, η ασχετοσύνη και η ανευθυνότητα μας έχουν πνίξει σαν τοξικό νέφος.

Αρχηγός, όλης αυτής της μυωπικής κατάστασης είναι ο Αλέξης Τσίπρας και ο ΣΥΡΙΖΑ. Πιστέψτε με, δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στον Αλέξη και τα στελέχη της Κουμουνδούρου, δεν τους συμπαθώ, σαν ανθρώπους, λιγότερο απ’ ότι τα παλικάρια σε ΠΑΣΟΚ, ΝΔ και ΔΗΜΑΡ.

Και επίσης, δεν έχω κανένα συμφέρον στην κατάσταση που βρίσκομαι, για να μην πω ότι το συμφέρον μου θα ήταν να βγει ο Τσίπρας πρώτος ειδικά αν μπορούσε να πραγματοποιήσει όσα λέει. Είναι γνωστό ότι Μνημόνιο και ο τρόπος που εφαρμόστηκε κατέστρεψε την αγορά, την κατανάλωση, τη διαφήμιση, άρα τα media άρα την εταιρία μου άρα εμένα. Κουτί μου έρχεται ο Αλέξης, λοιπόν, μετά το φαλιμέντο. Βάλε στη εξίσωση ότι έχω σιχαθεί και το ΠΑΣΟΚ, το οποίο αυτή τη στιγμή είναι νοκ-ντάουν και το μόνο που παρουσιάζει είναι νεκροφάνεια και θα καταλάβετε τι εννοώ.

Παρόλα αυτά δεν ψήνομαι από το λόγο του Αλέξη, μου μοιάζει όχι μόνο αφερέγγυος αλλά και ανέντιμος. Για ένα απλό λόγο: Άλλα λέει το πρωί, αλλά το βράδυ, αλλά λέει ο Λαφαζάνης, αλλά ο Στρατούλης, άλλα ο Τσίπρας. Το πρωί στην κομματική συγκέντρωση ο αρχηγός δηλώνει ότι δεν είναι φετίχ το ευρώ και το βράδυ στον ξένο τύπο αποκαλύπτει ότι φετίχ είναι να μείνουμε στην Ευρώπη. Έλεος! Μία φορολογούν, μία χαρίζουν. Μία επιτίθενται στα μονοπώλια και μία ευαγγελίζονταν να αφήσουν ελεύθερες τις τιμές των φαρμακευτικών εταιριών. Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι σαν να έχει πασαλειφτεί με σαπούνι. Απ’ όπου και να τον πιάσεις γλιστράει.Το μόνο που έχουν καταφέρει είναι να μην αφήσουν να μιλάνε πολύ οι μισές συνιστώσες που είναι ακόμα πιο extreme από τον Λαφαζάνη.

Η ομιλία, χθες, στην Ομόνοια ήταν από άλλες εποχές. Σαν playlist του ΠΑΣΟΚ των ‘80s. Ακόμα και αυτό το επαναλαμβανόμενο «από Δευτέρα» παρέπεμπε στο τραγούδι του Πάνου Κιάμου. Πενήντα φορές το είπε. Όλα «από Δευτέρα» θα γίνουν σε αυτό τον τόπο. Ξανασυναντήσαμε έπειτα από 31 χρόνια το μεγάλο σύνθημα «από τις 18 σοσιαλισμός». Το θέμα είναι ότι τότε ήμουν στην δεκαετία των 20 και το μάσαγα το παραμύθι του Αντρέα. Τώρα πια, είπαμε είμαι μαλάκας απ’ ότι φάνηκε στη ζωή μου, αλλά όχι τόσο πολύ. Μπορώ να δω ότι τα λεγόμενα του Αλέξη είναι «πάμε στο πέλαγος, με βάρκα την ελπίδα». Αν είχε λίγο κεντρικό πυρήνα ίσως να μην με χαλούσε -γιατί επαναλαμβάνω δεν έχω τίποτα να χάσω. Αλλά, εντάξει όχι και έτσι.

Το άλλο πράγμα που δεν με ψήνει και βαραίνει ακόμα περισσότερο στην περίπτωση του ΣΥΡΙΖΑ είναι η βασική ηλικία των στελεχών του. Το 95% είναι η καταραμένη γενιά του Πολυτεχνείου, αυτοί που ήταν κάποτε στο ΚΚΕ, μεταπήδησαν στο ΚΚΕ εσωτερικού, συνεργάστηκαν το ’90 με τον Μητσοτάκη και δούλεψαν πολύ κοντά με τους ΠΑΣΟΚους την επόμενη 20ετία. Καμένοι εντελώς, όπως και οι αντίστοιχοι του ΠΑΣΟΚ με γλώσσα που παραπέμπει σε μαυσωλείο. Κοιτάξτε τους και θα καταλάβετε. Δεν χρειάζεται να κάνω προσωπικά σχόλια.

Επίσης με τρομάζει η αφομοίωση, στον ΣΥΡΙΖΑ, όλων των συνδικαλιστικών τεράτων που γέννησε το βαθύ, απροσάρμοστο και alienοειδές ΠΑΣΟΚ. Το ΠΑΣΟΚ εκείνο που φαινόταν όμορφο απ’ έξω και κάθε τόσο που γκαστρωνόταν με τις παχιές αγελάδες, άνοιγε η κοιλιά του και πεταγόταν έξω το ζονκ. Όλες αυτές οι επαναστατικές δυνάμεις τη ς ΔΕΗ, του ΟΤΕ, του ΗΣΑΠ, του ΟΣΕ, βρήκαν στην Κουμουνδούρου το καταφύγιό τους με αρχηγό τον Φωτόπουλο. Έχω την αίσθηση ότι αν ο Κασιδιάρης (και δεν μου αρέσει καθόλου αυτό που λέω, αλλά για σκεφτείτε το απλώς…) πλάκωνε το Φωτόπουλο, η Χρυσή Αυγή θα ξεπερνούσε το 10%… Όλοι αυτοί οι άνθρωποι είναι δυστυχώς περισσότεροι από του νέους και φρέσκους ανθρώπους που υποστηρίζουν τον ΣΥΡΙΖΑ. Και σας το υπογράφω ότι έτσι θα αναστηθεί ένα τύπος «νέο-αυριανιστή», που θα φοβάται την εξέλιξη, τον κόσμο, την Ευρώπη, εκπροσωπώντας τη φοβική Ελλάδα που κλείνεται πάντα στο καβούκι της, κάνοντας μόνιμα και επί δεκαετίες ένα βήμα μπροστά και καμιά δεκαριά βήματα πίσω καθηλωμένη στα προπατορικά μας αμαρτήματα. Κοινώς, κράτος, κράτος, κράτος. Ο μεγάλος μπαμπάς που ταΐζει όλα τα στόματα και κάνει τα συνδικάτα ιδιοκτήτες.

Όλα αυτά τα παραπάνω, βέβαια, δεν μου κάνουν καθόλου πιο ελκυστικά τα κόμματα της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ. Και εκεί όλη η παλιατζουρία είναι μαζεμένη. Σαν γύφτος που γυρνάει στις γειτονιές και με την ντουντούκα ψωνίζει με πενταροδεκάρες ότι περισσεύει. Δηλαδή ο σοβαροφανής Παπακωνσταντίνου είναι καλύτερος από τον Δραγασάκη, ας πούμε; Ή από τον μαρξιστή Μηλιό; Όλα αυτά τα φυτά που ζούσαν στην αυλή του Γιώργου, γιατί για μένα φυτά ήταν και όχι «κηπουροί», είναι καλύτεροι από τον τελευταίο από εμάς; Ή μήπως διάφοροι λεβεντομαλάκες από τη ΝΔ σε ψήνουν;

Ένα αβαντάζ έχουν αυτά τα κόμματα με Σαμαρά και Βενιζέλο. Ότι αν μη τι άλλο καταλαβαίνουν έστω και κακά από διακυβέρνηση. Αν υπήρξαν υποχωρητικότεροι στο παρελθόν, σήμερα δεν το μπορούν γιατί δεν τους παίρνει. Ξέρουν πολύ καλά ότι δεν διαπράξουν τρία πράγματα, ο Τσίπρας και ρεμπέτ ασκέρι να τον ακολουθεί θα τους πάρει τα σώβρακα σε τέσσερις, πέντε μήνες με ένα 40%. Ο Κουβέλης είναι πιο cool, πιο προσγειωμένος, πιο ρεαλιστής, αλλά μετά από αυτόν τι; Ποιος;

Για να καταλήξω θέλω να πω ότι όποια κυβέρνηση και να βγει -και πάω στοίχημα- θα είναι μια προσωρινή κυβέρνηση πέντε, έξι μηνών. Κανείς δεν θα τα βγάλει πέρα. Σε οποιοδήποτε μέτρο του Σαμαρά θα γίνεται κόλαση και οποιαδήποτε δράση του Τσίρπα, αν κυβερνήσει θα δημιουργεί κλυδωνισμούς αν θέλει να σταθεί συνεπής σε αυτά που λέει.

Υ.Γ: Χιλιάδες άνθρωποι πάνε κάθε μέρα στις τράπεζες και στα ΑΤΜ και σηκώνουν ότι έχουν. Από 500 ευρώ μέχρι 10.000 που μπορεί να έχει ένα φτωχό νοικοκυριό. Θέλω να κάνω μια απλή ερώτηση: Αυτοί όλοι είναι μόνο του ΠΑΣΟΚ και ΝΔ; Τίποτα από αυτούς που ψηφίζουν ΣΥΡΙΖΑ δεν σηκώνουν κανένα φράγκο; Είμαι πολύ περίεργος να δω ένα γκάλοπ να απαντάει και σε αυτό. Για να μην κοροϊδευόμαστε, δηλαδή…
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
«Αφερέγγυος και ανέντιμος» ο λόγος του Αλέξη Τσίπρα για τον Πέτρο Κωστόπουλο!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Εκπαιδεύοντας τον Α.Τσίπρα για ... πόλεμο συμβαίνουν και ατυχήματα!
» Επιτέθηκαν στον Πέτρο Ευθυμίου στο Μαρούσι – Μέλη της Χρυσής Αυγής λέει ο βουλευτής
» Εικόνες από το ατύχημα του Αλέξη Κωστάλα στην Κέρκυρα
» ΡΑΦΑΗΛΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ - ΧΡΟΝΟ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕΣ (ΑΛΕΞΗ ΣΕΡΚΟΥ) (2008)
» ΡΑΦΑΗΛΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ - ΧΡΟΝΟ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕΣ (ΑΛΕΞΗ ΣΕΡΚΟΥ) (2008)

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ελληνοφρένεια :: Η ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΜΑΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ. :: Life style-
Μετάβαση σε: